#громадськемісце На війні в Україні загинуло понад 20 тисяч найманців ПВК «Вагнер» – розслідування #крим #krym #crimea #крым

На війні в Україні загинуло понад 20 тисяч найманців ПВК «Вагнер» – розслідування

На війні в Україні загинуло понад 20 тисяч найманців ПВК “Вагнер”, переважна більшість із них – завербовані ув’язнені. Це стверджується у спільному розслідуванні “Медіазони” та BBC.

Видання стверджують, що отримали доступ до документів про виплати родичам загиблих найманців. У них наведено понад 20 тисяч убитих у період із січня 2022 по серпень 2023 року. Автори розслідування стверджують, що переконані у справжності документів.

Стверджується, зокрема, що тільки компенсації родичам загиблих було витрачено близько 108 мkhl рублів. У цю суму не входять зарплати найманцям та компенсації за поранення.

Усього, як стверджується, на війну засновником ПВК “Вагнер” Євгеном Пригожиним та його підлеглими було завербовано не менше 48 тисяч ув’язнених, більшість – з колоній суворого режиму, тобто засуджених за тяжкі злочини, включаючи вбивства. Лише під Бахмутом загинуло близько 17 тисяч із них. Для участі у війні ув’язнені отримували помилування від президента Володимира Путіна.

Найбільше бійців ПВК – майже 20 тисяч осіб – загинули саме під Бахмутом. Це велике місто в Донецькій області загони “вагнерівців” штурмували понад півроку, про його взяття було оголошено наприкінці травня минулого року. Це була остання велика операція найманців “Вагнера” в Україні. Незабаром після неї стався заколот ПВК, за підсумками якого структура фактично була розформована. Пригожин загинув у серпні 2023 року в авіакатастрофі, офіційні причини якої не називалися.

Цифри втрат, що наводяться журналістами, фактично відповідають даним, які наводив сам Пригожин. Він стверджував, що під Бахмутом загинули близько 20 тисяч його бійців, проте применшував кількість ув’язнених серед них. Найбільші втрати ПВК “Вагнер” зазнала у січні 2023 року, у деякі дні кількість убитих перевищувала 200.

У розслідуванні докладно описано механізм вербування ув’язнених із колоній, їх прискореної підготовки та відправки на війну. Те, з якої колонії були завербовані ув’язнені, можна встановити за номерами їхніх особистих жетонів. Усього розслідувачам вдалося визначити 341 колонію – від Калінінграда до Магадана – де йшло вербування. Почалася вона влітку 2022 року в Санкт-Петербурзі і завершилася в лютому 2023 року, коли конфлікт між Пригожиним та керівництвом Міноборони почав набирати обертів. Число завербованих ув’язнених, підтверджене документами, також приблизно відповідає словам Пригожина, він говорив про 50 тисяч. З них приблизно 20 тисяч загинули та 30 тисяч вижили на війні, отримавши помилування. Пригожин говорив, що загинуло менше 0 близько 20 відсотків.

У розслідуванні також є інтерактивна карта колоній, в яких відбувалося вербування, підраховано виживання ув’язнених з кожної колонії.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

ДЖЕРЕЛО